Postoje akutni i kronični oblici upale že1učane sluznice. Za akutni gastritis karakteristične su tegobe u području že1uca koje osobito izazivaju lijekovi i alkohol. Tipični simptomi također su mučnina i gubitak teka. Isk1jučivanjem čirnbenika koji su je prouzroči1i, akutna upala obično brzo prolazi. Puno je ozbiljniji kronični gastritis. Moguča su tri uzroka:
1. Zbog protutijela, stanice koje proizvode že1učanu kiselinu uništavaju same sebe (autoimuna bolest). Time se kiseli medij u že1ucu pretvara u 1užnati. Posljedica toga jest da se stalno oslobađa hormon koji proizvodi že1učanu kiselinu (gastrin), a da se ne može proizvesti že1učana kiselina.
2. Drugi tip izaziva bakterija Helicobacterpylori. To je bakterija koja od mokračne tvari stvara amonijak. On je 1užnat i neutralizira že1učanu kiselinu. Postojanje posebne bje1ančevine u stanicama že1učane ili dvanaesnične stijenke pogoduje prianjanju ove hakterije na stanice že1učane sluznice. Prenosi se ili izravno zbog onečišćenih živežnih namirnica ili preko stolice do usta, npr. zbog nedovoljne higijene. Pritom je večinom pogođeno stražnje područje že1uca koje graniči s dvanaesnikom. Naseljavanjem H. pylori u že1učanoj sluznici iz1učuje se enzim (ureaza) koji izaziva 1užnatu okolinu u že1ucu i time remeti proizvodnju že1učane kiseline. Osim toga, oštečuje se že1učana sluznica. Naseljavanje ove bakterije u že1ucu povečava se sa starenjem. Oko 60% osoba starijih od 60 godina zaraženo je bakterijom Helicobacter pylon. Srećom, ne nastaje uvijek upala že1učane sluznice.
TRAVAR
Nova istraživanja upućuju na preventivni učinak sladićeva korijena protiv bakterije Helicobacter pylon. Pokazalo se i da se med manuke (novozelandskoga stabta čaja) može djelotvorno upotrijebiti protiv te bakterije. To su jednostavne mjere koje možete poduzeti sami i bez nuspojava radi sprječavanja ponovljenih upala žeIučane stuznice ovoga tipa.
3. Treći tip kroničnoga gastritisa izazivaju otrovne tvari, npr. konzumacija velikih ko1ičina alkohola, uzimanje lijekova, npr. aspirina te refluks žuči i tekućine iz dvanaesnika u že1udac. Tipični simptomi jesu gubitak teka, osječaj punoće, neođreden pritisak u području že1uca te nadutost i podrigivanje.
• Sprječavanje
Pokušajte unijeti u svoj život više mira i uravnoteženosti. U prehrani dajte prednost nekiselim namirnicama kao što su neke vrste voća i povrća te krumpir. Uzimajte radije više malih obroka raspoređenih tijekom dana. Dobro je sve što smiruje podražene želučane živce.
Tuširanje vrućom vodom, kupke i kupke uz četkanje ili kupke za stopala i sjedeée kupke dokazano djeluju umirujuće na živčani sustav i reguliraju stvaranje že1učane kiseline. Vrućéi oblozi na tijelu s vlažnim termoforom ili vrečica s travama te pranje u hladnoj vodi nakon toga smiruju želudac i krvotok.
Kako liječti?
Preventivne mjere - primijenjene naknadno - trebaju neko vrijeme da bi poče1e djelovati. Do tada se višak že1učane kiseline može riješiti lijekovima koji vežu kiselinu.
v Primjene
Ø Opuštanje i mirno disanje te kretanje na svježem zraku smiruju že1udac. Sami možete odabrati prikladne tehnike opuštanja (joga, autogeni trening) iz stručne literature ili ih naučiti na tečajevima.
Ø Staro domaće sredstvo je sok od bijelog kupusa iz ljekarne ili drogerije. Popijte jednu čašu prije svakog obroka.
Ø Ljekovito blato ili krupno mljevene lanene sjemenke (doziranje prema uputi za uporabu) moraju nabubriti u vodi. Možete ih uzimati nekoliko puta na dan. Dovoljno je i ako ih u ustima omekšate slinom i zatim progutate.
Ø Pri bolima nalik na grčeve pomaže vlažna toplina: oblozi od trava, ljekovitoga mineralnog blata, lanenih sjemenaka, kupke za ruke i noge i umotano tijelo ublažavaju stanje.
v Pripravci i sredstva
Želučana sluznica može se brzo smiriti ako uzimate pripravke od kamilice, primjerice za kuru kotrljanja. No, priroda pruža i druge djelotvorne ljekovite biljke koje isto tako kao i kemijsko-sintetski lijekovi vežu kiselinu i ublažavaju tegobe.
BiIjna sredstva
Kao biljna sredstva upotrebijavaju se kamilica, paprena metvica, matičnjak i stolisnik. S cvjetovima kamilice, odnosno pripravcima proizvedenima od njih može se provesti dokazana kura kotrljanja.
~ Ekstrakt korijena sladića opušta grčeve i smanjuje upalne pojave na že1ucu. Možete uzeti sitno nasjeckanu drogu ili suhe ekstrakte kao čajni infuz, prah i tekući ili zgusnuti sok (succus liquiritiae).
Korijen sladića nije ništa drugo nego od davnine poznat sladić u obliku štapića ili pastila. Najjednostavniji u primjeni su gotovi pripravci iz ljekarne.
Kura kotrljanja
Kamilica djeluje tako da opušta grčeve, zaustavlja upalu i potiče ozdravljenje,
no, upravo kod bolesti žeIuca mora u dovoljnoj mjeri i dovoljno dugo biti u
dodiru sa žeIučanom sluznicom kako bi počela blagotvorno djelovati. Zato je
veoma učinkovita kura kotrijanja s kamilicom.
Postupak:
Ø Ekstrakt kamilice je praktičan u primjeni. Stavite u čašu 30 kapi tople vode.
U načelu i jače koncentriran čaj od kamilice prikladan je za provedbu kure kotrljanja.
Jednu šalicu ili čašu vode prelijte S 2 do 3 žličice suhe kamilice.
Ø Uzmite rano ujutro još u krevetu na tašte čajni infuz.
Ø Ostanite od 5 do 10 minuta ležati na teđima, zatim legnite na lijevu stranu,
onda na trbuh i na kraju još jedanput od 5 do 10 minuta na desnu stranu.
Pijte i dodatno i tijekom dana čaj od kamilice.
Da, meni je stres, alkohol i pušenje najviše naštetilo, imala sam ružnih perioda u životu, sad ne pušim više od 7 mjeseci, također toliko dugo nisam probala ni kapi alkohola, popila sam dvije ture ljekova protiv helicobacter pylori i sad se to treba samo od sebe popravljati, no kod mene je to otežano, jer centar za ravnotežu utječe na probavni sustav-stalno mi se od vrtoglavice nadiže želudac.
OdgovoriIzbrišiMoram pronaći snage da se smirujem i imati puno strpljenja, pa vjerujem da će kroz pola godine biti sigurno bolje nego što je sada. Hvala na postu!
Nema na čemu, probaj jogu ili duge šetnje ono kaj ti više odgovara i čaj, puno čaja. Putem čajeva otrovi izlaze iz tjela. A kod tebe bi najbolje odgova5rali majčina dušica, matičnjak i kamilica
OdgovoriIzbrišipusa